۞ حضرت امام خمینی (ره):
انگیزه بعثت نزول وحی است و نزول قرآن است و انگیزه تلاوت قرآن بر بشر این است که تزکیه پیدا بکنند.

سخن دبیر همایش

بسمه تعالی

قرآن کریم کتاب تربیت، اخلاق و زندگی است، و هدف نهایی و مقصد اعلای نزول آن تربیت انسان وساختن جامعه ای اخلاقی، انسانی و الهی است. بنا به شهادت تاریخ هرگاه که جوامع اسلامی به حقایق و آموزه های این کتاب آسمانی تمسک نمودند در تمامی عرصه های مادی و معنوی درخشیدند. بدون تردید ضعف ها ، عقب ماندگیها و ناهنجاریهای اجتماعی مسلمانان مولود بی اعتنایی به دستورات و انوار هدایتی این کتاب عزیز است و تنها راه علاج، احیای فرهنگ دینی و بازگشت به قرآن کریم است. بنیانگزار انقلاب اسلامی ایران امام خمینی(ره) توفیقات کم نظیری را در بیداری مسلمین و باز گرداندن قرآن کریم به صحنه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی امت اسلام به دست آورد و توانست تا حد زیادی از مهجوریت قرآن در بین مسلمین بکاهد و برای رفع مهجوریت از قرآن کریم از هیچ گونه تلاشی فروگذار نکرد.

نکته­ای که‌ حائز اهمیت است نوع نگاه امام خمینی(ره) به قرآن کریم است، نگاهی که کمتر به آن توجه می‌شود. ایشان قرآن را نسخه مکتوب از انسان کامل می داند و می­فرماید: «چنانچه حق تعالی بیدی الجلال و الجمال تخمیر طینت آدم اول و انسان کامل فرموده، بیدی الجلال و الجمال تنزیل کتاب کامل و قرآن جامع فرمود». و همین نگاه مسیر پیدایش انقلاب اسلامی ایران را ترسیم کرد.  تردیدی نیست که انقلاب اسلامی و قانون اساسی بیشتر از هر عاملی تحت  تأثیر افکار و نگرش قرآنی بنیانگذار انقلاب اسلامی بوده و تأثیر مستقیم بر جهت گیری نهضت و شکل دهی به چارچوبهای آن داشته است.

در همین راستا معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و مشارکت برخی  نهادهای علاقه مند اقدام به برگزاری دومین همایش تبیین اندیشه­های قرآنی امام خمینی (ره) با عنوان” قرآن در اندیشه و سیره امام خمینی” نمود تا به حول و قوه الهی در بهارسال ۱۳۹۹ با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی جامه تحقق بپوشد.

گفتنی است نخستین همایش علمی با همین عنوان در آبان سال ۱۳۹۴ برگزار و مورد استقبال وسیع حوزویان و دانشگا­هیان و پژوهش­گران قرآنی قرار گرفت و تجربه موفقی را در ارتباط با مباحث قرآنی امام خمینی در سطح قرآن پژوهان و محققان حوزه و دانشگاه رقم زد.

از آنجایی که اخلاق و بویژه اخلاق اجتماعی نقش اساسی در پیشرفت و تعالی ملتها دارد و بی توجهی به آن آسیب های جدی و غیر قابل جبران به جامعه وارد می سازد تصمیم گرفته شد تا دومین همایش با رویکرد «اخلاق و اجتماع» برگزار شود و مقالات همایش برمحور اخلاق اجتماعی تهیه شود. عناوین اصلی که توسط کمیته علمی تدوین شده است به همراه عناوین فرعی از طریق همین سایت در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

از کلیه پژوهشگران انتظار داریم با ارسال مقالات و پیشنهادهای خود بر غنای این همایش بیفزایند.

 یادآوری

۱ – لطفا چکیده مقالات را در یک صفحه و اصل آن را حداکثر در ۲۰ صفحه به صورت تایپ شده در قالب نرم افزار (word) ارسال فرمایید.

۲ – مقالات برگزیده علاوه بر ارائه در همایش و انتشار در کتاب مجموعه مقالات، در مجلات علمی و پژوهشی معتبر کشور منتشر خواهد شد.

۳ – مهلت ارسال مقالات تا  ۱۳۹۹/۲/۱می باشد.

نشانی دبیرخانه همایش جهت ارسال مقالات:

تهران،بزرگراه خلیج فارس (اتوبان تهران- قم) حرم مطهر امام خمینی(ره)، ساختمان اداری، طبقه دوم، معاونت فرهنگی، کد پستی ۱۸۱۵۱۶۳۱۱۱

نشانی الکترونیکی: info@imam-quran.ir

سایت همایش: imam-quran.ir