۞ الإمام الخميني:
الدافع وراء العبادة هو الوحي والوحي من القرآن ، والدافع من قراءة القرآن للبشرية هو العثور على زراعة.

  • 19 سپتامبر 2019 - 20:07
نظرة مختصرة على سيرة آية الله شهاب الدين إشراغي
در سی و هشتمین سالگرد رحلت؛

نظرة مختصرة على سيرة آية الله شهاب الدين إشراغي

آیت الله اشراقی در آستانه آغاز مبارزات مردم و با گرم شدن تنور مبارزات مردمی نقش مهم تری را به عنوان داماد رهبر نهضت اسلامی به عهده گرفت.

بیست و یکم شهریور مصادف با سی و نهمین سالروز عالم بزرگوار آیت الله حاج شیخ شهاب الدین اشراقی(ره) است. به گزارش پرتال امام خمینی(س)، آنچه در ادامه می خوانید نگاهی گذرا به زندگینامه آیت الله شهاب الدین اشراقی(ره) است.«مرحوم آیت الله حاج شیخ شهاب‌الدین اشراقی» در شامگاه سیزدهم رجب سال ١٣٤٤هجری قمری (٨ بهمن ١٣٠٤ هجری شمسی) در محله «سیدان» قم، در خانواده‌ای متمکن و اهل علم و فضلیت دیده به جهان گشود. پیشینیان ایشان غالباً در زمره علماء، صاحبان اندیشه بودند و هر یک وزنه‌ای در علوم دینی شیعه محسوب می شدند.

برجسته‌ترین نیای پدری ایشان، حضرت آیت‌الله العظمی حاج میرزا محمد ارباب از شاگردان برجسته ی میرزای شیرازی و از موسسین اصلی حوزه علمیه قم به حساب می آمدند؛ وی در گرماگرم رویارویی مشروطه و مشروعه، همگام با دیگر علمای قم، جانب مشروعه را گرفت و به یاری شیخ فضل‌الله نوری برخاست و اعلامیه‌های متعدد صادر نمود‌.
آیت‌الله شهاب‌الدین اشراقی از جانب مادر نیز به گروهی از علما و بزرگان حوزه وصل می‌شود، جد مادری وی آیت‌الله حاج آقا احمد طباطبایی قمی بود. وی برادر بزرگ آیت‌الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی و دومین پسر حاج سیدمحمد قمی بود.

آیت الله شهاب‌الدین اشراقی در دی‌ماه 1329 سرکار علیه خانم صدیقه خمینی دختر ارشد امام خمینی(ره) را خواستگاری کرد. در بهمن همان سال جشن عقد برگزار گردید و چهارده ماه بعد یعنی بعد از عید نوروز سال 1331 زندگی مشترک آن دو رسماً آغاز شد.

حاصل این ازدواج هفت فرزند به نام های: نفیسه، زهرا، نعیمه، علی، عاطفه، محمدتقی و مرتضی میباشد.

مرحوم آیت الله شهاب الدین اشراقی بعد از اتمام دوره دبیرستان وارد حوزه علمیه قم شد. ایشان در این دوره، ادبیات و منطق و فن تفسیر را از پدرش آموخت، فلسفه را نزد علامه طباطبایی، شرح لمعه را نزد مرحوم آیت الله حاج شیخ جعفر صبوری قمی و بخشی از سطوح را نیز از مرحوم آیت الله سیدمحمدباقر سلطانی طباطبایی فراگرفت. سپس خارج فقه و اصول را در محضر آیات عظام حائری، بروجردی، امام خمینی آموخت.

مرحوم آیت الله حاج شیخ شهاب الدین اشراقی با شروع نهضت شکوهمند انقلاب اسلامی به جمع یاران حضرت امام خمینی(ره) پیوست و با تبعید امام و شهید آیت الله سید مصطفی خمینی به ترکیه و سپس نجف، مسوولیت دفتر امام(ره) در قم و رسیدگی به امور طلاب و نیز حمایتهای مادی و معنوی از خانواده های زندانیان سیاسی بعهده ی ایشان شد و با توجه به نفوذ ایشان در حوزه علمیه قم، ساواک تصمیم به دستگیری و تبعید ایشان از قم گرفت و در سال ١٣٤٤ ، به مدت پنج سال به همدان تبعید شد. با پایان دوران پنج ساله ی تبعیدشان و بازگشت به قم به مبارزه با رژیم پهلوی ادامه داد و پس از تبعید مرحوم آیت الله پسندیده مجدداً مسولیت دفتر حضرت امام خمینی(ره) در قم به عهده ی ایشان سپرده شد.

آیت‌الله اشراقی در آستانه آغاز مبارزات مردم و با گرم شدن تنور مبارزات مردمی نقش مهم‌تری را به عنوان داماد رهبر نهضت اسلامی به عهده گرفت. وی در حقیقت یکی از حلقه‌های وصل نجف و ایران به شمار می‌رفت و خصوصاً پس از به دست گرفتن دوباره اداره دفتر امام در قم، وظیفه سنگین‌تر حمایت از خانواده زندانیان سیاسی را نیز انجام می داد.

با عزیمت حضرت امام خمینی(ره) به نوفل لوشاتو، آیت الله اشراقی نیز به جمع مبارزین با رژیم پهلوی پیوست و عازم نوفل لوشاتو شد و تا بازگشت امام به ایران در کنار ایشان بعنوان امین و وکیل ماند.

مرحوم آیت الله اشراقی در برهه ی حساس بعد از انقلاب اسلامی به نمایندگی و دستور حضرت امام خمینی(ره) برای بررسی معضلات و مشکلات و حوادث پیش آمده مسوولیت های خطیری را بر عهده گرفت که از آن جمله میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- نماینده ویژه امام برای بررسی غائله کردستان

2- نماینده ویژه امام برای بررسی غائله بندر ترکمن

3- نماینده ویژه امام در وزارت نفت

4- نماینده ویژه امام برای بررسی مسائل پیش آمده در دادگستری

5- نماینده ویژه امام برای بررسی غائله ی حزب خلق مسلمان

6- نماینده امام در خصوص پاکسازی آرم و نماد شاهنشاهی در کشور

7- نماینده امام در خصوص رسیدگی به وضعیت جنگ‌زدگان، معاودین عراقی و دیگر مسائل مربوط به حیطه کار هلال احمر در سراسر کشور

8- نماینده امام در خصوص رسیدگی به وضعیت بازماندگان کودتای نوژه

9- عضو هیأت سه نفره حل اختلاف قوا

آثار علمی

مرحوم آیت الله حاج شیخ شهاب الدین اشراقی در کنار فعالیت‌های سیاسی ـ اجتماعی، از فعالیت‌های علمی نیز دریغ نمی‌کردند. حاصل زحمات وی تألیف چندین کتاب فقهی و تفسیری و کلامی بود که هر یک ابعادی از اندیشه وی را نمایان می‌سازد.

1- کتاب «سخن حق» (در پنج مجلد ) که با شیوه ای نوین و منحصر بفرد در تفسیر قرآن کریم نگاشته شده است.

2- کتاب «چهره های درخشان» که شرحی مبسوط در رابطه با آیه تطهیر می باشد.

3- کتاب «پاسداران وحی» که نقدی بر کتاب «شهید جاوید» مرحوم صالحی نجف آبادی می باشد.

4- کتاب «حقیقت جهاد در مکتب اسلام» که پیرامون مبحث جهاد بحث شده است.

5- شرح و تعلیقة بر کتب عروة الوثقی و الوسیلة النجاة

این آثار توسط فرزند فاضل ایشان حضرت حجت الاسلام و المسلمین مرتضی اشراقی پس از بازنگری و تحقیقات علمی چاپ و در اختیار عموم قرار گرفته است.

مرحوم آیت الله حاج شیخ شهاب الدین اشراقی یکبار در بهمن ماه سال ١٣٥٨، براثر حمله قلبی بستری شده بود. سکته دوم ایشان در ماموریتی که از سوی حضرت امام خمینی(ره) برای رسیدگی به خانواده ی بازماندگان کودتای نوژه به ایشان محول شده بود در مرداد ماه سال ١٣٦٠ در شهر همدان رخ داد و ایشان پس از یکدوره بیماری در ٢١ شهریور ماه سال ١٣٦٠ جان به جان آفرین تسلیم نمود و در حرم مطهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد.

روحش شاد و یاد و نامش گرامی باد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*