۞ حضرت امام خمینی (ره):
انگیزه بعثت نزول وحی است و نزول قرآن است و انگیزه تلاوت قرآن بر بشر این است که تزکیه پیدا بکنند.

قرآن و رمضان

قرآن و رمضان

رمضان، بهار قرآن است. درباره فضیلت قرائت قرآن در این ماه نورانی، احادیث و روایات متعددی در دست داریم که چند نمونه از آن را ذکر می کنیم: امام رضا (علیه السلام) فرمود: من قرا فى شهر رمضان ایه من کتاب الله کان کمن ختم القران فى غیره من الشهور؛ هر کس ماه رمضان یک […]

رمضان، بهار قرآن است. درباره فضیلت قرائت قرآن در این ماه نورانی، احادیث و روایات متعددی در دست داریم که چند نمونه از آن را ذکر می کنیم:

امام رضا (علیه السلام) فرمود:
من قرا فى شهر رمضان ایه من کتاب الله کان کمن ختم القران فى غیره من الشهور؛

هر کس ماه رمضان یک آیه از کتاب خدا را قرائت کند مثل اینست که درماههاى دیگر تمام قرآن را بخواند.
(بحار الانوار ج ۹۳، ص ۳۴۶)

از امام محمد باقر علیه السلام نیز نقل است که فرمود:
 لکل شیء ربیع و ربیع القرآن شهر رمضان؛

هرچیز بهاری دارد و بهار قرآن ماه رمضان است.
(اصول کافی / ج۲ / « کتاب فضل القرآن » « باب نوادر » حدیث ۹ و ۱۰)

 

همچنین روایتی از امام صادق (علیه السلام )  در دست داریم که به نقل از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم )  فرمود:

“شهر رمضان شهر الله عزوجل ، و هو شهر یضاعف الله فیه الحسنات ، و یمحو فیه السئیات ، و هو شهر البرکه ، و هو شهر الانابه ، و هو شهر التوبه و هو شهر المغفره ، و هو شهر العتق من النار، و الفوز بالجنه . الا فاجتنبوا فیه کل حرام ، و اکثیروا فیه من تلاوه القرآن ، و سلوا فیه حوائجکم ، واشتغلوا فیه بذکر ربکم ، و لایکونن شهر رمضان عندکم کغیره من الشهور، فان له عندالله حرمه و فضلا على سائر الشهور، و لایکونن شهر رمضان یوم صومکم کیوم فطرکم .(بحارالانوار، ج ۹۶، ص ۳۴۰ – ۳۴۱).

ماه رمضان ماه خداى عزوجل مى باشد، و آن ماهى است که خداوند کارهاى نیک را در آن دو چندان کند و بدی‌ها را در آن محو سازد، ماه برکت ، و ماه انابه و بازگشت ، و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادى از آتش دوزخ ، و کامیاب شدن به بهشت است .هان که در این ماه از هر حرامى خوددارى کنید، و تلاوت قرآن را زیاد کنید. و حاجات خود را بخواهید، و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید، و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماه‌هاى دیگر باشد، چرا که براى این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برترى بر دیگر ماه‌‎ها است و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.

و از مجالس شیخ از امام صادق (علیه السلام ) روایت شده که فرمود:

ان الشهور عندالله اثناعشر شهرا فى کتاب الله یوم خلق السماوات و الارض فغره الشهور شهر الله شهر رمضان ، و قلب شهر رمضان لیله القدر، و نزل القرآن فى اول لیله من شهر رمضان ، فاستقبل الشهر بالقرآن . (بحارالانوار، ج ۹۶، ص ۳۸۶).

 

براستى که در کتاب خدا ماهها نزد خدا دوازده ماه است . روزى که خداوند آسمانها و زمین را آفرید، پس نور و روشنى ماهها ماه رمضان است ، و قلب ماه رمضان شب قدر است ، و قرآن در شب اول ماه رمضان نازل گشته ، پس با قرآن از این ماه استقبال کن .

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*