۞ حضرت امام خمینی (ره):
انگیزه بعثت نزول وحی است و نزول قرآن است و انگیزه تلاوت قرآن بر بشر این است که تزکیه پیدا بکنند.

  • شناسه : 1315
  • 10 اردیبهشت 1399 - 12:50
  • 29 بازدید
  • ارسال توسط :
  • منبع : کتاب جهاد اکبر
نکاتی خواندنی درباره مناجات شعبانیه به بیان امام خمینی (ره)

نکاتی خواندنی درباره مناجات شعبانیه به بیان امام خمینی (ره)

  ائمه طاهرین، علیهم السلام، بسیارى از مسائل را با لسان ادعیه بیان فرموده‏اند. لسان ادعیه با لسانهاى دیگرى که آن بزرگواران داشتند و احکام را بیان مى‏ فرمودند خیلى فرق دارد. اکثرا مسائل روحانى، مسائل ماوراء طبیعت، مسائل دقیق الهى و آنچه را مربوط به معرفه اللّه است، با لسان ادعیه بیان فرموده ‏اند. […]

 


ائمه طاهرین، علیهم السلام، بسیارى از مسائل را با لسان ادعیه بیان فرموده‏اند. لسان ادعیه با لسانهاى دیگرى که آن بزرگواران داشتند و احکام را بیان مى‏ فرمودند خیلى فرق دارد. اکثرا مسائل روحانى، مسائل ماوراء طبیعت، مسائل دقیق الهى و آنچه را مربوط به معرفه اللّه است، با لسان ادعیه بیان فرموده ‏اند. ولى ما ادعیه را تا آخر مى‏خوانیم و متأسفانه به این معانى توجه نداریم، و اصولا نمى‏ فهمیم چه مى‏خواهند بفرمایند.
در این مناجات مى‏خوانیم: الهى هب لی کمال الانقطاع إلیک؛ و انر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها إلیک، حتّى تخرق ابصار القلوب حجب النور، فتصل إلى معدن العظمه و تصیر ارواحنا معلّقه بعزّ قدسک‏.
جمله الهى هب لی کمال الانقطاع إلیک شاید بیانگر این معنا باشد که مردان آگاه الهى باید پیش از فرارسیدن ماه مبارک رمضان خود را براى صومى که در حقیقت انقطاع و اجتناب از لذات دنیاست (و این اجتناب به طور کامل همان انقطاع إلى اللّه مى‏باشد.) آماده و مهیا کنند. کمال انقطاع به این سادگى حاصل نمى‏شود. احتیاج فوق العاده به تمرین، زحمت، ریاضت، استقامت و ممارست، دارد تا بتواند با تمام قوا از ما سوى اللّه منقطع گردد و به غیر خداوند توجهى نداشته باشد. تمام صفات وارسته انسانى در انقطاع کامل إلى اللّه نهفته است. و اگر کسى بدان دست یافت، به سعادت بزرگى نایل شده است. لیکن با کوچکترین توجه به دنیا محال است انقطاع إلى اللّه تحقق یابد. و کسى که بخواهد روزه ماه مبارک رمضان را با آن آدابى که از او خواسته‏ اند انجام دهد، لازم است انقطاع‏ کامل داشته باشد تا بتواند مراسم و آداب مهمانى را به جا آورد، و به مقام میزبان تا آنجا که ممکن است عارف گردد. طبق فرمایش حضرت رسول اکرم (ص) (به حسب خطبه‏ اى که به آن حضرت منسوب است) همه بندگان در ماه مبارک رمضان به مهمانى خداوند تعالى دعوت شده ‏اند و مهمان پروردگار خود مى‏باشند. آنجا که مى‏فرماید: ایّها الناس، إنه قد اقبل الیکم شهر اللّه … و قد دعیتم فیه إلى ضیافه اللّه.  شما در این چند روزى که به ماه مبارک رمضان مانده به فکر باشید؛ خود را اصلاح کرده توجه به حق تعالى پیدا نمایید؛ از کردار و رفتار ناشایسته خود استغفار کنید؛ اگر خداى نخواسته گناهى مرتکب شده‏اید، قبل از ورود به ماه مبارک رمضان توبه نمایید؛ زبان را به مناجات حق تعالى عادت دهید. مبادا در ماه مبارک رمضان از شما غیبتى، تهمتى، و خلاصه گناهى، سربزند، و در محضر ربوبى با نعم الهى و در مهمانسراى بارى تعالى آلوده به معاصى باشید.
شما در این ماه شریف به ضیافت حق تعالى دعوت شده‏ اید: دعیتم فیه إلى ضیافه اللّه خود را براى مهمانى باشکوه حضرت حق آماده سازید. لا اقل به آداب صورى و ظاهرى روزه پایبند باشید. (آداب حقیقى باب دیگرى است که به زحمت و مراقبت دایم نیاز دارد.) معناى روزه فقط خوددارى و امساک از خوردن و آشامیدن نمى‏باشد؛ از معاصى هم باید خوددارى کرد. این از آداب اولیه روزه مى‏باشد که براى مبتدیهاست. (آداب روزه براى مردان الهى که مى‏خواهند به معدن عظمت برسند غیر از این مى‏باشد.) شما اقلا به آداب اولیه روزه عمل نمایید؛ و همان طور که‏ شکم را از خوردن و آشامیدن نگه مى‏دارید، چشم و گوش و زبان را هم از معاصى باز دارید. از هم اکنون بنا بگذارید که زبان را از غیبت، تهمت، بدگویى و دروغ نگه داشته، کینه، حسد، و دیگر صفات زشت شیطانى را از دل بیرون کنید. اگر توانستید، انقطاع إلى اللّه حاصل نمایید؛ اعمال خود را خالص و بى‏ ریا انجام دهید؛ از شیاطین انس و جن منقطع شوید؛ لیکن به حسب ظاهر از رسیدن و دست یافتن به چنین سعادت ارزنده‏ اى مأیوس مى‏ باشیم؛ اقلا سعى کنید روزه شما مشفوع به محرمات نباشد.

منبع: جهاد اکبر، صص ۳۷- ۳۹

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*